Wyjeżdżam na Litwę - poradnik turystyczny
Nasz północny sąsiad to częsty kierunek podróży Polaków zwłaszcza z terenów północno-wschodniej Polski. Wilno co roku wymieniane jest jako jedno z najpiękniejszych miast w Europie, a na Litwie znajdziesz znacznie więcej miejsc wartych odwiedzenia! Jak przygotować się do wyjazdu?
Litwa - informacje podstawowe
Stolica: | Wilno |
Waluta: | Euro |
Powierzchnia: | 65 300 km² |
Liczba ludności: | 2 802 047 |
Język urzędowy: | litewski |
Przestępczość: | Pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego w skali pięciostopniowej (bardzo niskie prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego) |
Litwa - zasady dotyczące koronawirusa
Gdy planujesz wyjazd na Litwę musisz wziąć pod uwagę aktualne obostrzenia. W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną zachęcamy sprawdzania bieżących obostrzeń na stronach:
- Ambasady RP na Litwie - https://www.gov.pl/web/litwa
- Ministerstwa Zdrowia Republiki Litewskiej - https://sam.lrv.lt
- Rządowego portalu internetowego nt. sytuacji epidemiologicznej na Litwie - https://koronastop.lrv.lt
- Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego przy Litewskim Ministerstwie Zdrowia - https://nvsc.lrv.lt/en/
- https://koronastop.lrv.lt.
Informacje dla kierowców
Sieć dróg na Litwie jest dobrze rozwinięta. Duże miasta są łączone ze stolicą drogami o standardzie zbliżonym do polskich dróg szybkiego ruchu. Na prowincji można się spotkać z drogami gruntowymi, które nie są oznaczone na niektórych urządzeniach GPS.
Dopuszczalne prędkości:
- w mieście: 50 km/h
- drogi bez asfaltowej nawierzchni: 70 km/h
- drogi szybkiego ruchu: 110 km/h (w okresie 1.11 - 31.03: 100 km/h),
- autostrady: 130 km/h (w okresie 1.11 - 31.03: 110 km/h).
Policja jest szczególnie wyczulona na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Za przekroczenie grozi wysoki mandat, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienie wolności. Miej na uwadze, że w Unii Europejskiej działa system wymiany informacji o przekroczeniach dozwolonej prędkości. Więc jeśli fotoradar zrobi ci zdjęcie, dostaniesz mandat nawet jak nie mieszkasz na Litwie.
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi jest zależny od stażu kierowcy. Jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej niż 2 lata to limit wynosi 0,0 promila. Bardziej doświadczony kierowca może mieć 0,4 promila.
Światła mijania są obowiązkowe od świtu do zmierzchu.
Należy używać opon zimowych od 10 listopada do 1 kwietnia.
Zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy jest obowiązkowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów.
Pomoc w nagłych wypadkach
W razie nagłej sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu należy zadzwonić pod numer 112. Połączenie to jest bezpłatne z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Co ważne, koszt transportu medycznego na terenie Litwy jest darmowy.
Świadczenia zdrowotne i ich koszty
Uzyskanie świadczeń lekarza pierwszego kontaktu, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenie stacjonarne w szpitalu są bezpłatne po okazaniu karty EKUZ. Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej, więc upewnij się, że jesteś leczony przez państwowego dostawcę opieki zdrowotnej.
Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej na Litwie, czy lekarza ogólnego, leczenia szpitalnego czy pomocy dentysty, powinieneś skontaktować się ze świadczeniodawcą powiązanym z Terytorialnym Funduszem Ubezpieczeń Zdrowotnych - THIF (Teritorinė ligonių kasa).
Możesz również skontaktować się z TIF dla regionu, w którym mieszkasz. Dane kontaktowe regionalnych biur to:
Wileński Terytorialny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego
Telefon: (+370 5) 266 1364
Email: vitlk@vlk.lt
Witryna: www.vilniaustlk.lt
Kaunas Terytorialny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego
Telefon: (+370 37) 300578
Email: kainf@vlk.lt
Witryna: www.ktlk.lt
Klaipeda Terytorialny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego
Telefon: (+370 46) 380473
Email: kltlk@vlk.lt
Witryna: www.klaipedostlk.lt
Siauliai Terytorialny Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego
Telefon: (+370 41) 520346
E-mail: sitlk@vlk.lt
Witryna: www.siauliutlk.lt
Panevezys Terytorialny fundusz ubezpieczeń zdrowotnych
Telefon: (+370 45) 596192
Email: patlk@vlk.lt
Witryna: www.paneveziotlk.lt/
Jeśli przeprowadzisz się na Litwę na dłużej niż trzy miesiące, musisz zarejestrować się w obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, aby móc uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej w taki sam sposób, jak mieszkaniec Litwy.
Możesz odwiedzić dowolnego lekarza ogólnego, który jest powiązany z THIF. Należy przedstawić jedynie ważną kartę EKUZ jako dowód uprawnienia do bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego. Jeśli mieszkasz na Litwie, opieka lekarska jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Leczenie szpitalne
Usługi ratunkowe są świadczone bezpłatnie wszystkim mieszkańcom. W sytaucjach niebędących awaryjnymi będziesz potrzebować skierowania od lekarza. Potrzebujesz karty EKUZ lub dowodu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, aby uzyskać dostęp do usługi bez dodatkowych kosztów.
Dentyści
Jeśli chcesz odwiedzić lekarza dentystę podczas pobytu na Litwie, upewnij się, że dentysta ma zawartą umowę z TIF. Wizyta u dentysty jest bezpłatna, jednak jeśli otrzymasz leczenie, wszelkie stosowane materiały nie są uwzględnione ani objęte przez EKUZ. Większość dentystów oferuje tylko prywatne leczenie, które nie jest również objęte kartą EKUZ. Dlatego upewnij się, że posiadasz odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne na pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego na Litwie.
Recepty
Koszt leków na receptę jest częściowo pokrywany przez państwo. Niektóre są w pełni refundowane, a za niektóre obowiązuje dopłata 10%, 20% lub 50% ceny. Leki spoza krajowego wykazu leków refundowanych sprzedawane są za pełną odpłatnością. Jedynie lekarze w placówkach posiadających podpisane kontrakty z regionalnymi zakładami ubezpieczeń zdrowotnych mają prawo do wystawiania recept na leki objęte refundacją. Take leki można uzyskać jedynie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Dodatkowo w czasie zakupów należy okazać EKUZ i dowód tożsamości. Okres ważności recept na leki wynosi 30 dni.
Transport międzynarodowy
Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.
Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia
Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.
Więcej informacji na terenie Litwy
Valstybinėligonių kasa
Europossq. 1
03505 Vilnius
Tel.: +370 5 236 4100
Fax.: +370 5 236 4111
www.vlk.lt