Wyjazd do Szwajcarii? Przeczytaj poradnik!

Turystów do Szwajcarii przyciągają zróżnicowany krajobraz, a także wiele możliwości aktywności sportowej. Najbardziej interesujący jest alpejski klimat i krajobrazy, które zachęcają do jazdy na nartach, snowboardzie, rowerach czy do wspinaczki. Co zrobić w sytuacji gdy znajdziemy się w sytuacji.

Szwajcaria - informacje podstawowe

Stolica: Brak. Siedziba rządu znajduje się w mieście Berno i nieoficjalnie uznaje się je za stolicę
Waluta: Frank szwajcarski
Powierzchnia: 41285 km2
Liczba ludności: 8 526 932
Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, romansz
Przestępczość:

Brak większego zagrożenia

Koronawirus w Szwajcarii

Przed przyjazdem z Polski do Szwajcarii sprawdź aktualne wytyczne związane z pandemią koronawirusa. Sytuacja dynamicznie się zmienia, więc zalecamy śledzić aktualności na wiarygodnych stronach:


Informacje dla kierowców:

W Szwajcarii przejazd autostradami jest płatny. Opłata jest w formie winiety rocznej, która jest ważna 14 miesięcy: od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego. Możesz ją kupić na przejściu granicznym za 40 franków szwajcarskich. Dodatkowo przejeżdżając tunelami również poniesiemy opłatę.

Dozwolone prędkości:

  • w terenie zabudowanym - 50 km/h.
  • na drogach krajowych - 80 km/h,
  • na drogach szybkiego ruchu - 100 km/h,
  • na autostradach - 120 km/h,

Zimą zaleca się jazdę na oponach zimowych, a wybierając się w okolice terenów górskich rekomenduje się zabranie ze sobą łańcuchów. W Szwajcarii zakazane jest korzystanie z urządzeń antyradarowych na drogach. Grozi za to kara grzywny i zabranie sprzętu.

Światła mijania musisz mieć włączone przez całą dobę.

Dopuszczalna poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Karalne jest nocowanie w miejscach niedozwolonych (np. na parkingu przy autostradzie).

Należy pamiętać, że w Szwajcarii mandaty kredytowe są przyznawane są wyłącznie dla osób mających meldunek w tym kraju. Jeśli nie spełniasz tego wymogu będziesz zmuszony zapłacić mandat na miejscu, od razu po jego dostaniu.

Pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia powinieneś udać się do oddziału ratunkowego (A & E) (Notaufnahme) najbliższego szpitala lub zadzwonić pod numer 112. Większość publicznych szpitali ma całodobowy oddział A & E.

Jeśli potrzebujesz karetki pogotowia, wybierz numer 144. Jest to numer bezpłatny z dowolnego telefonu. System opieki zdrowotnej pokrywa 50% kosztów - najwyżej 500 CHF za każdy rok kalendarzowy. Pacjent korzystający z transportu karetką jest zobowiązany do poniesienia 50% kosztów  (obowiązuje limit refundacji kosztów transportu karetką w wysokości 500 CHF rocznie, w wypadku transportu lotniczego limit w wysokości 5000 CHF rocznie).

Będziesz musiał sam pokryć 50% kosztów karetki pogotowia. Dlatego lepiej zadzwonić po karetkę tylko wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie jechać samochodem, taksówką, autobusem lub tramwajem.

Ważne jest zachowanie spokoju i podanie następujących danych podczas dzwonienia do służb ratunkowych w Szwajcarii:

  • kim jesteś?
  • skąd dzwonisz?
  • co się stało?

Inne ważne numery telefonów do zanotowania to:

117 - policja

118 - ogień

1414 - Swiss Air-Rescue

1811 - zapytania ogólne (lekarze, teatry itp.)

187 - raport lawinowy

Świadczenia zdrowotne i ich koszty

Karta EKUZ nie obejmuje prywatnego leczenia, więc upewnij się, że jesteś leczony przez finansowany przez państwo zakład opieki zdrowotnej. Za poradę lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty, należy wnieść opłatę ryczałtową w wysokości 33 CHF (osoby poniżej 18 r. ż.) lub 92 CHF (osoby powyżej 18 r. ż.).

Dentyści

Leczenie stomatologiczne nie jest objęte ubezpieczeniem, chyba że jest spowodowane poważną chorobą lub wypadkiem, w ograniczonym zakresie.

Szpitale

Z wyjątkiem nagłych przypadków w celu odbycia leczenia szpitalnego konieczne jest skierowanie od lekarza. Podaj swoją kartę EKUZ lub dowód szwajcarskiego ubezpieczenia zdrowotnego przy przyjęciu. Leczenie szpitalne w szpitalu publicznym jest objęte obowiązującymi stawkami, ale nie na oddziale pół prywatnym lub prywatnym, ani w prywatnym szpitalu.

W szpitalu publicznym należy uiścić opłatę ryczałtową w wysokości 33 CHF (osoby poniżej 18 r. ż.) lub 92 CHF (osoby powyżej 18 r. ż.). Wniesiona opłata daje prawo do korzystania ze wszystkich świadczeń przez kolejnych 30 dni. Dodatkowo, koszty hospitalizacji wynoszą 15 CHF dziennie, z tej opłaty zwolnione są dzieci i osoby do 25 roku życia, o ile kontynuują naukę. Świadczenia  opieki zdrowotnej związane z macierzyństwem są zwolnione z opłat.

Recepty

Lekarze w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej są uprawnieni do wystawiania recept na leki objęte refundacją. Leki i bandaże przepisane przez lekarza rodzinnego można uzyskać w dowolnej aptece w zamian za receptę.

Możesz poprosić o informację telefoniczną, która apteka w Twojej okolicy jest otwarta po godzinach. Po prostu wybierz numer 1818. Informacje są dostępne w języku niemieckim, francuskim, włoskim i angielskim.

Uwaga: będziesz musiał zapłacić więcej, jeśli będziesz kupować leki w aptece poza godzinami pracy.

Transport międzynarodowy

Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.ekuz.nfz.gov.pl/transport-transgraniczny/transport-powrotny-w-celu-kontynuacji-leczenia-rozpoczetego-w-innym-panstwi.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia

Jeszcze w trakcie pobytu na terenie Szwajcarii można ubiegać się o zwrot kosztów składając wniosek do Gemeinsame Einrichtung KVG (Gibelinstrasse 25, Postfach, CH-4503 Solothurn, TEL.: +41 32 625 30 30, E-mail: info@kvg.org). Do wniosku o zwrot kosztów trzeba dołączyć: oryginały rachunków, dowodów wpłaty, kompletne dane bankowe (IBAN, BIC, nazwę i adres banku oraz dane właściciela rachunku).

Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.

Więcej informacji na terenie Szwajcarii

Institution commune LAMal
Gibelinstrasse 25,
CH-4503 Soleure
Tel. +41 32 625 30 30
Fax +41 32 625 30 90
www.kvg.org

Oceń artykuł:

TAG-i: