Wyjazd do Hiszpanii? Przeczytaj poradnik turystyczny!
Hiszpania jest jednym z trzech krajów najczęściej odwiedzanych przez turystów na świecie. Według danych od kilku lat corocznie przyjeżdża tam około 60 milionów zagranicznych gości. Wszystko dzięki panującemu tam klimatowi, który zalicza się do jednego z najcieplejszych w Europie!
Hiszpania - informacje podstawowe:
Stolica: | Madryt |
Waluta: | Euro |
Powierzchnia: | 505 944 km2 |
Liczba ludności: | 47 100 396 |
Język urzędowy: | hiszpański |
Zasady wjazdu dla polaków: | Aktualne informacje znajdziesz na https://www.gov.pl/web/hiszpania/aktualnosci oraz https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania |
Przestępczość: |
Pospolita |
Koronawirus w Hiszpanii
Przed wyjazdem do Hiszpanii zapoznaj się z obowiązującymi tam obostrzeniami. Sprawdzaj również aktualne komunikaty i wytyczne, ponieważ sytuacja dynamicznie się zmienia. Informacje dla podróżujących do Hiszpanii znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania
Informacje dla kierowców podróżujących po Hiszpanii
Hiszpania respektuje wszystkie prawa jazdy wydane w państwach należących do Unii Europejskiej a także międzynarodowe prawo jazdy. Przyjeżdżając do Hiszpanii własnym samochodem musisz zgłosić to organom celnym i uzyskać tymczasowe zezwolenie na poruszanie się tym pojazdem po drogach. Po jego uzyskaniu możesz swobodnie jeździć swoim samochodem po Hiszpanii przez sześć miesięcy.
Większość dróg w Hiszpanii jest bezpłatna. Jednak na niektórych autostradach może być pobierana opłata. Opłaty za autostradę można uiszczać w gotówce, kartą kredytową lub za pomocą elektronicznego systemu opłat drogowych.
Dopuszczalne prędkości:
- w mieście: 50 km/h
- na drogach ekspresowych: 90 km/h
- na autostradach: 120 km/h
- na pozostałych drogach: 100 km/h
W przypadku dostania mandatu, policja wypisuje go na miejscu, a następnie unieruchamia pojazd i zatrzymuje jego dokumentację. Kierowca może kontynuować jazdę dopiero po opłaceniu mandatu. Nie można dostać mandatu kredytowego. Maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi u doświadczonych kierowców wynosi 0,5 promila. W przypadku pozostałych kierowców limit wynosi 0,3 promila.
Obowiązkowe jest używanie świateł mijania podczas jazdy w nocy po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Na terenie zabudowanym i na drogach jednopasmowych, o ile są odpowiednio oświetlone, dopuszcza się używanie świateł pozycyjnych w nocy. Wjeżdżając do tunelu obowiązkowo trzeba włączyć światła mijania. Dodatkowo, gdy występują złe warunki atmosferyczne należy używać świateł przeciwmgielnych.
Pomoc w nagłych wypadkach
Jeśli znajdziesz się w poważnej, zagrażającej życiu sytuacji zadzwoń pod numer 112. Jest to numer jest bezpłatny na całym terytorium Hiszpanii. Jeśli chcesz być objęty systemem publicznej opieki zdrowotnej, musisz zadzwonić pod numer 112 i poprosić pogotowie, aby zabrał cię do najbliższego szpitala publicznego. Transport do szpitala jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta.
Inne ważne numery telefonów do zanotowania:
112 lub 061 - pogotowie ratunkowe (ambulancia)
091 - policja krajowa (policía nacional)
092 - lokalna policja (policía municipal)
062 - gwardia cywilna (guardia civil)
080 - straż pożarna (bomberos)
900 202 202 - ratownictwo morskie (salvamento y seguridad marítima)
Świadczenie zdrowotne i ich koszty
Świadczona przez państwo opieka zdrowotna jest zasadniczo bezpłatna. Jednak w niektórych częściach kraju, szczególnie na odległych wyspach, być może trzeba będzie pokonać większy dystans, aby znaleźć państwowego dostawcę opieki zdrowotnej. Jeśli w nagłym wypadku potrzebujesz wezwać lekarza, upewnij się, że posiadasz ważną EKUZ i poproś o państwową opiekę zdrowotną. Niektóre szpitale i ośrodki zdrowia (centro de salud) oferują zarówno prywatną (prywatną), jak i państwową opiekę zdrowotną (asistencia sanitaria pública) i od Ciebie zależy, czy poinformujesz ich o wymaganej usłudze. Mogą również często mieć oddzielne czasy operacji dla pacjentów prywatnych i osób leczonych w ramach systemu państwowego.
Zasadniczo, jeśli zostaniesz poproszony o zapłatę z góry, nie będziesz traktowany w ramach świadczonej przez Hiszpanię służby zdrowia, a Twoja karta EKUZ nie zostanie przyjęta. Ważne: Karta EKUZ nie obejmuje opieki prywatnej. Wszelkie koszty poniesione na prywatną opiekę zdrowotną nie podlegają zwrotowi. Hiszpańska służba zdrowia jest zdecentralizowana, więc zakres świadczeń zdrowotnych może się dość drastycznie różnić. Katalog wszystkich regionalnych organów zdrowia w społecznościach autonomicznych można znaleźć na stronie internetowej hiszpańskiego ministerstwa zdrowia (informacje dostępne również w języku angielskim).
Dentyści
Leczenie stomatologiczne nie jest objęte publicznym systemem opieki zdrowotnej, chyba że w nagłych przypadkach. Większość oddziałów ratunkowych lub ośrodków zdrowia ma zatrudnia lekarza dentystę, który może zajmować się nagłymi przypadkami dentystycznymi.
Szpitale
Leczenie szpitalne wymaga skierowania od lekarza. Ważne, żeby upewnić się, że jesteś skierowany do szpitala publicznego, ponieważ tylko one zapewniają leczenie bezpłatne. Ponownie, nawet w szpitalu publicznym upewnij się, że posiadasz ważną kartę EKUZ.
Koszty niepodlegające zwrotowi przez NFZ
- w przypadku leków refundowanych pacjent powinien pokryć ich koszty w wysokości od 40% do 60% ich ceny, a emeryci od 10% do 60% ich ceny,
- w przypadków leków częstego użytku stosowanych przez pacjentów z ciężkimi chorobami lub chorobami przewlekłymi koszt wynosi 10% ich ceny ale nie może przekroczyć kwoty w wysokości 4,24 EUR za opakowanie.
Recepty
Receptę od hiszpańskiego lekarza opieki publicznej, możesz zrealizować w dowolnej aptece (farmacia) w Hiszpanii. W Hiszpanii obowiązują opłaty za receptę. Podczas korzystania z karty EKUZ pacjenci są obciążeni 50%, a emeryci są obciążeni około 10% kosztów recepty. Emeryci i renciści będą musieli zadeklarować, że pobierają emeryturę państwową, aby zapłacić niższą stawkę. Opłaty za leki na receptę nie podlegają zwrotowi.
Wwożenie własnych leków do Hiszpanii
Jeśli cierpisz na chorobę, która wymaga wwiezienia własnych leków do Hiszpanii, powinieneś otrzymać od swojego lekarza list stwierdzający, jakie są to leki i dlaczego ich potrzebujesz. Jeśli to możliwe, przetłumacz ten list na język hiszpański, ponieważ przydaje się to również w przypadku, gdy musisz odwiedzić pracownika służby zdrowia podczas Twojego pobytu
Transport międzynarodowy
Zgodnie z prawem pacjent ponosi wszystkie koszty transport do Polski. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możemy ubiegać się o zgodę dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia w kraju. Dokładne informacje na ten temat do sprawdzenia na https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/
Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów leczenia
Jeżeli chcemy dostać zwrot kosztów po powrocie na terytorium Polski należy zgłosić się z wnioskiem do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wraz z wnioskiem należy przenieść wszystkie rachunki oraz dowody zapłaty.
Więcej informacji na terenie Hiszpanii dostępnych jest
Wszelkie informacje można uzyskać w Lokalnych oddziałach INSS - Krajowego Instytutu Ubezpieczenia Społecznego (Agencia, Dirección Provincial), Departamentach Zdrowia (Consejerías Sanitarias, Servicios Regionales de Salud), bądź w instytucji łącznikowej:
Instituto Nacional de Seguridad Social (INSS)
Subdirección General de Relaciones Internacionales
Padre Damian, 4 Madrid 16. Spain
Tel.: 0034 91 568 83 00
Fax 0034 91 563 29 08/ 3027/ 2085
www.seg-social.es
Autonomous Health Departments (Consejerías Sanitarias, Servicios Regionales de Salud)
www.msssi.gob.es/sanidad/portada/home.